مقایسه آماری ویدئوهای اعتراضات ایران و مصر در یوتیوب

اينترنت و آی تی > گوگل23 بهمن 1389 ساعت 1:31

یوتیوب مقایسه‌ای انجام داده میان ویدئوهایی که در هفده روز اعتراضات امسال مصر (در سال ۲۰۱۱) و ویدئوهایی که در اعتراضات به نتایج انتخابات سال ۲۰۰۹ ریاست جمهوری اسلامی ایران منتشر شدند.
نگاهی به داده‌های یوتیوب در مورد عبارات «ایران» و «مصر» و تحلیلش، نتایج جالبی را آشکار می‌کند. جست‌وجوی ویدئوها در هر دو مورد در دوران تظاهرات بالاترین بالاترین میزان را داشتند. این مقدار در هفته‌ای که در ۲۱ ژوئن شروع شد در ایران بیشتر بود و این مقدار در هفته گذشته برای مصر به بیشترین مقدار رسید. اما وقتی دو نمودار را به طور مستقیم با هم مقایسه می‌کنیم، میزان جست‌وجو برای کلمه ایران دو برابر میزان جست‌وجو برای کلمه مصر بود.
این نمودار میزان جست‌وجو این دو کلمه را در آمریکا نشان می‌دهد. رنگ قرمز نشان ایران و رنگ آبی نشان مصر است:

Iran Egypt Youtube Graph

علت این اختلاف را در دو چیز می‌توان دانست. اولین مورد این است که رسانه‌ها و به ویژه تلویزیون در سال ۲۰۱۱ برای پوشش وقایع مصر، مانعی نداشتند و اخبار از راه‌های مختلف و متنوع منتشر می‌کردند. نکته دوم برنده شدن ویدئوی کشته‌شدن ندا آقاسلطان در «جایزه پولک» بود.
کلمه ندا بیشترین کلمه مورد جست‌وجو همراه با کلمه ایران در طول آن تظاهرات بود. در حالی که برای وقایع مصر در طول ماه‌های فوریه و ژانویه هیچ کلمه مهمی به عنوان کلمه دوم دیده نمی‌شد.
قطعاً ویدئوهای زیادی از خشونت پلیس مصر در طول دو هفته گذشته در سراسر وب پخش شده است و بیننده‌های زیادی هم داشته. برای مثال مقاومت این معترض مصری در مقابل ماشین آب‌پاش پلیس یکی از این ویدئوها است.
وقتی به موتور جست‌وجوی گوگل هم نگاه کنید، همان تغییرات در نمودار آن دیده می‌شود:
Iran Egypt Google Graph

دنبال کردن اخبار این روزها از طریق سایت‌های همکار یوتیوب از قبیل سیتیزن تیوب و استوری فول میسر است.

توضیح: این پست ترجمه آزادی است از این نوشته وبلاگ یوتیوب ترندز

سلام
ببخشید، بی‌ربطه. اما می‌خواستم ببینم شما لینک عضویت بالاترین دارین واسه من ارسال کنید؟ تشکر


read this
http://www.iranian.com/main/2010/dec/siege-mentality

kheily bahal neveshteh, this bit is the oposite of what you said yesterday:

First, the areas where Iran’s future are still argued over with any semblance of genuine engagement - whether vast cyberspace or a simple shab-nameh - are mere tools without intrinsic value. There is nothing in these tools that can definitively vindicate one side or the other, nothing published there that will provide the final blow. Everything, now, is double-edged.

Second, three decades after the revolution, Iran has become the only country in the middle east where people don’t have the luxury of blaming an American-backed leadership for the tyranny, corruption, mismanagement, waste and daily hardship that blights their lives. If there is one larger political truth in Iran today it is that the children of the 1979 revolution, in their non-violent fight for civil rights, are demanding that we Iranians should hold ourselves accountable for our failures and successes.


she is the wriiter who made that film with rageh Omar about iran a few years ago with you all in CHELCHERAGH


سلام آقای اکبرپور
دیگه نمی‌دونم کجا باید کامنت بزارم تا شما جواب بدید. سایت بی‌بی‌سی، برنامه‌ی کلیک، ایمیل، صفحه‌ی فیس بوک

امیدوارم اینجا به نتیجه برسه
می‌خواستم ببینم چرا برنامه‌ی وبنورد در سایت بی‌بی‌سی بروز نمی‌شود؟
من دنبال یکی از لینک‌هایی می‌گردم که در برنامه‌ی معرفی شد (همان قسمتی که برنامه ی تیم ویوور* هم معرفی شد) اما متاسفانه در سایت موجود نمی‌باشد

TeamViewer


بسیار علمی و جالب بود


خیلی استفاده کردم. مرسی


آقای اکبرپور چرا وقتی ایران رو بی‌بی‌سی پارازیت می‌ندازه، بی‌بی‌سی هیچ اعتراضی نمی‌کنه؟
مگه کانال‌های ایرانی رو هاتبرد نیستن؟ چرا اونا رو از هاتبرد نمی‌ندازن بیرون، وقتی می‌بینن منشاء پارازیت از ایرانه؟


من یه مدتی هست که به سایت شما سر می‌زنم... از اون پستتون در مورد ویدئوهای خانگی و اردشیر تی‌وی با اینجا آشنا شدم. از شیوه‌ی نوشتنتان خوشم امد و همین طور از موضوعاتی که نقد می‌کنید. بنابر این مطالبتان را دنبال می‌کنم.
تا امروز که در بایگانی دیدم شما دعوت‌نامه‌ی بالاترین می‌دهید خیلی دنبالش بودم ولی پیدا نمی‌کردم. اگه امکانش یاشه می‌خواستم برای من یک دعوت‌نامه‌ی بالاترین بدهید قول می‌دهم عضو فعالی باشم
با درررود بر شما
و با تشکر


ممنون به خاطر دعوتنامه‌تون
امیدوارم سایتتان همچنان روند صعودی خودش رو در تحلیل و پرداختن به موضوعات جدید حفظ کند
موفق باشید


سلام رفیق سابق. بخون .
http://pasdaran.persianblog.ir/post/1088/


نیما اکبرپور عزیز
با سلام
میخواستم خواهش کنم که برای من دعوت نامه ی بالاترین بفرستید. متاسفانه تا به حال نتوانستم عضو بشم و واقعن علاقمندم که عضوش باشم.
مرسی از لطفت .


نیما جان
کمک خلبان سمت راست هستش نه چپ!!!!!!!
شما به عنوان کمک خلبان جای کاپیتان پرواز نشسته بودید .....بهتره بیشتر دقت کنید و اینطوری گاف ندهید.......


درود با شما
من ۲ بار هست که برنامه شما را تماشا کردم ، اما متاسفانه برای بار دوم بسیار ناامید شدم دوست عزیز، کمک خلبان طرف چپ قرار داره ، نه طرفه راست ، که شما در اول برنامه نشسته بودید به عنوان کمک خلبان در طرف چپ، این رو هر کودک هم میدونه....کسی انجا نیست اشتباهات شما رو قبل از پخش اصلاح کنه .....


درود با شما
من ۲ بار هست که برنامه شما را تماشا کردم ، اما متاسفانه برای بار دوم بسیار ناامید شدم دوست عزیز، کمک خلبان طرف چپ قرار داره ، نه طرفه راست ، که شما در اول برنامه نشسته بودید به عنوان کمک خلبان در طرف چپ، این رو هر کودک هم میدونه....کسی انجا نیست اشتباهات شما رو قبل از پخش اصلاح کنه .....


آقای اکبرپور
کمک خلبان صندلی چپ میشینه ، نه راست . صندلی راست جای کاپیتان پرواز هست .
با تشکرIf you want to write English, press Ctrl+G.